Любов врятує світ

Лідія Корсун

Павло Табаков – український співак, музикант, композитор, аранжувальник – зустрівся зі своїми шанувальниками в Нью-Йорку та Нью-Джерсі

  Співак Павло Табаков та його сценічний колега, гітарист-віртуоз Володимир Оленський, прибули в метрополію Нью-Йорка (штат Нью-Джерсі, як відомо, складова цієї метрополії) опісля виступів 27 та 28 січня 2017 р. у Чикаго (Іллінойс) та Клівленді (Огайо). Три зустрічі у нашій ерії і скоріш – додому, в Україну. Там Павла, чекає, зокрема,  продовження нагальної роботи над  своїм шостим альбомом, написанням мюзиклу, трансформуванням програми «Любов жива», з якою дует приїхав на гастролі в Північну Америку. Щойно перед від’їздом до Америки була записана на студії однойменна пісня, прем’єра якої власне тут і відбулася. Виконанням авторської пісні «Любов жива» закінчував свої виступи тут, у нас, на східному березі океану.

Павло свого часу як переможець проектів «Шанс» (2005) та «Голос країни» (2012) полонив Україну своїм сильним голосом і пристрасною душею як виконавець романтичних, ліричних пісень. Нині ж, у важкі для країни часи, дотримується чіткої громадянської позиції. Він – автор музики однієї з перших пісень, присвячених Небесній Сотні – «Небесну Сотню, Господи, прийми», та учасник проекту «Пісні війни». Власне, з пісні на музику Табакова «Дорога на схід» і розпочався цей проект, метою якого є запис на професійній студії компакт-диска пісень, написаних воїнами АТО. За час війни на сході України неодноразово разом з колегами виступав з концертами у військових частинах, полігонах, госпіталях…

І все ж, у нинішній час, коли пекло війни в Україні продовжується, а світ глобалізується, породжуючи, всупереч сподіванням, нові проблеми, його ідеєю-фікс є гасло: «Любов врятує світ». Проспівав не одну романтичну пісню про любов, а на завершення зустрічі закликав своїх шанувальників щиро, без формального пафосу,  бути щасливими через Любов у всеоб’ємному значенні цього слова. Любов як антипод ненависті врятує світ.

Здається, нічого нового не сказано. Відоме. Але йому повірили як авторитету. Авторитет Павло завоював під час цих зустрічей з українцями Америки на початку 2017-го, а також і у тих людей, хто вперше близько познайомився з його творчістю, багатогранним талантом в усіх жанрах музичної сфери та цікавою особистістю. Він – молода людина 38-ми років високої загальної, музичної і навіть іміджевої культури, інтелігентний, скромний, душевний, спортивний, харизматичний, за відгуками – чудовий сім’янин і до безкраю залюблений у рідний Львів і рідну мову.

Величезну естетичну насолоду отримали всі, хто прийшов у Народний дім Нью-Йорка 3 лютого. «Акустичний концерт» – це музика наживо: вокал під супровід гітари та рояля. Без електронних підсилювачів. Вечір зачарування.

Приємних сюрпризів від Павла та Володимира було чимало.

Перше і загальне. Вразила висока культура запропонованої зустрічі: різноманітність програми з урахуванням різних смаків, приємна манера виконання, естетика поведінки на сцені,  душевність та щирість у спілкуванні з глядачами, зовнішня невідпорна привабливість, шарм Павла-вокаліста.

Вразила багатогранність таланту Павла. Півтори години на сцені без перерви. Один «на арені» у ролі і ведучого, і соліста, й акомпаніатора (рояль), і в окремих випадках – використання перкусії. На сцені Нью-Йорка пожалкував, що немає екрана, мав би додати щось з відеоряду.

*****

Отож, концертна  програма: Початок року. Ще актуальні колядки та щедрівки. Те, що запропонував артистичний дует, вразило. Павло – за роялем. І полилися колядки світу мовою оригіналів: перша – українська «Нова радість стала». А далі: польська, німецька, французька, італійська, іспанська, дві американські. На завершення – наш «Щедрий вечір, добрий вечір». Вразила багатомовність виконання та оригінальні аранжування (Павло володіє польською, англійською та французькою мовами).

А підсумував цей  блок власною піснею на слова Мар’яни Савки «Мирне Різдво» з коментарем: «Ця пісня присвячена драматичним подіям в Україні (її прем’єра відбулася наприкінці 2014 р. – авт.). У цьому пеклі атошному захотілося миру, любові, надії…» Вже два роки минуло, а пекло продовжується. Віримо і далі цим проникливо виконаним співаком словам: «…народився Бог один на всіх / – І на Захід, і на Схід». Щемна авторська а-ля коляда. І до слова: «Мирне Різдво» увійде в друге видання альбому «Різдво на двох».

*****

Далі артист оголошує українську класику. «Два кольори» (сл. Дмитра Павличка, муз. О. Білаша) в його виконанні сприймаються із зацікавленням і вдячно.

А ще далі – найвідоміші хіти зі свого репертуару. А вибирати Табакову є з чого: в його репертуарі – більше, ніж півсотня пісень. Як уже згадувалося, Павло став популярним як виконавець лірико-романтичного репертуару. Більшість його пісень про справжню і щиру любов. І ми отримали таку щасливу нагоду прослухати наживо:

«Загублені слова» (сл. В. Сєрової, муз. Харитонова). Пісня, з якою він брав участь у телепроекті «Шанс» 2005 року. З відгуків слухачів: «Його любов до музики справді знаходить загублені слова, слова для тих сердець, що чекають справжньої пісні».

Найбільше чекали його чи не найвідомішу «Тільки ти моя» (сл. В. Возняка, муз. В. Возняка та П. Табакова). Пісня, з якою Павло переміг у телепроекті «Голос країни» (2012). Вона полюбилася його шанувальниками, часто звучить в Україні і не тільки. Стала одним з головних хітів усіх галицьких весіль. Під її музику молодята виконують свій перший весільний танець. Павло і його дружина Ольга на своєму весіллі (2010) також пішли в перший танок під музику (та власне виконання) пісні «Тільки ти моя».

«Ти будеш моєю» (сл. Лідії Лазурко, муз. Павла Табакова) – виконував віртуозно, легко, грайливо, жартівливо. У тексті цієї пісні є такі слова: «Ти будеш ангелом, моїми крилами, моєю силою». Напевно, кожному з нас хочеться чути такі теплі слова від своєї другої половини.

«Я не можу тебе забути» (сл. Лідії Лазурко, муз. Павла Табакова) «Я не можу тебе забути. Я не можу без тебе бути. Ані дихати, ані жити, Я не можу тебе не любити»… Зворушливо. Чуттєво. Пристрасно.

І раптом «перебивка» авторських творів – відомою народною «Ой, чий то кінь стоїть» у виконанні дуету «Павло Табаков – Володимир Оленський». Улюблена всіма народна пісня в їхній інтерпретації прозвучала свіжо, з нетрадиційним фіналом.

Пісня «Нехай» (сл. Роберта Бернса, муз. Ярослава Нудика, переклад Миколи Лукаша) з репертуару «Піккардійської Терції» подобається самому співакові і, безумовно, сподобалася нам. («Нехай я буду злидарем // В чужім краю, в сумнім краю. // З тобою буде скрізь мені, як у раю, // Як у раю, як у раю…») Зачарував віртуозністю виконання, додатково використавши т. зв. вокальну перкусію (імітація звуків інших інструментів). До слова, Павло мав честь бути запрошеним знаменитим львівським гуртом «Піккардійська Терція» як соліст до участі в їхніх ювілейних концертах у Львові та Києві, присвячених 20-річчю колективу (2012).

«А ти була морем» (сл. Лідії Лазурко, муз. Павла Табакова) виконувалася із  залученням публіки і проханням підтримувати виконавця мовою жестів. Вийшло добре і дружно.

*****

І раптом всі встають з перших акордів наступної пісні. Звучить «Небесну Сотню, Господи, прийми»:

«Небесну Сотню, Господи, прийми,

Прийми їх душі з білими крильми,

Прости, Всевишній, що не вберегли,

Свого народу кращії сини».

Павло написав цю пісню на слова свого друга, буковинця Василя Фесюка. Її прем’єра відбулася на сороковини з дня загибелі Небесної Сотні на сцені Чернівецької філармонії під час концерту-реквієму 30 березня 2014 р. Мабуть, це одна з найбільших творчих удач Павла як композитора. Пісня, за його словами, з тих, які пишуться за 10 хвилин – як крик душі, як спалах особливого натхнення. Слухали і – мурашки по шкірі:  здається, чути навіть  “справжні”вистріли на Майдані (така драма передана музикою).

Розповів про мистецький проект «Пісні війни» (автор ідеї та координатор проекту – його менеджер Галина Гузьо), який стартував із запису пісні «Дорога на схід», музику до якої він написав (автор слів – той же чернівецький поет Василь Фесюк). Цю пісню Павло подарував п’ятьом українським воїнам, учасникам АТО, які її і виконали під час запису на професійній студії у квітні 2016 р. Вважає, що саме в їхньому виконанні ця пісня буде сприйматися побратимами на війні ближче, реальніше, чесніше. А мета проекту – випуск CD-диска з піснями, створеними і виконаними українськими вояками, які пройшли АТО чи досі захищають Україну на Донбасі. Щоб піднімати бойовий дух наших воїнів, а війну задокументувати в піснях, як у свій час – стрілецькі чи пісні УПА.

*****

І ще один сюрприз. Нам запропоновано три пісні в дуеті з його молодшою колегою по сцені Анною Косачевич – 16-річною співачкою-українкою з Нью-Джерсі (м. Парсипані). Анна, без сумніву, талановита, абсолютно вільно і впевнено почувається на сцені, ніби вроджена для неї. Ще старшокласниця, а вже звикла до великих сцен. Минулого року виконувала гімн України на спортивній арені Медісон-сквер-гарден у Нью-Йорку. Перший виступ дуету «Табаков – Косачевич» відбувся у 2015 р. на українському фестивалі у Союзівці. А в 2016 році – у Львівському оперному театрі, під час сольного концерту Павла Табакова «Світові хіти про кохання» у супроводі симфонічного оркестру. У концертах нашої ерії (Нью-Йорк, Йонкерс, Виппані) прозвучали три пісні дуету: зворушливо – «Переплетені долі» (слова – Лідії Лазурко, муз. – ПавлаТабакова), щемно – з репертуару Квітки Цісик «You light up my life» («Ти освітив моє життя») та італійська «Vivo per lei» («Живу заради тебе») з репертуару Андре Бочеллі (сл. Валеріо Зеллі, муз. Гало Панчері). Чекатимемо на щасливе продовження їхньої співтворчості.

*****

І перед закінченням півторагодинного концерту – а-ля карооке з класичного репертуару авторства Володимира Івасюка. Павло знаходив в залі серед слухачів таких дівчат, нью-йоркських українок, виконавським талантом яких варто було б пишатися. До слова, Павло разом з вокальною формацією «Піккардійська Терція», Тарасом Чубаєм та Оксаною Мухою є співучасником «Проекту Івасюк» (2012).

*****

Павло та Володимир були на висоті. З цієї висоти підведений підсумок виконанням  прем’єрної пісні  “Любов жива” автором  музики Павлом Табаковим ( сл. Лідії Лазурко)

В момент написання цих стрічок  автор  отримала  від менеджера співака  Галини Гузьо прес -реліз з нагоди  найближчого його туру містами України  з  програмою “Любов жива”, з якою українці деяких міст Америки  вже знайомі. В прес – релізі повідомлена історія  виникнення однойменної пісні, яку  тут  названо“Гімн Любові”

   ” Написання музики до пісенної прем’єри «Любов Жива» Павла Табакова надихнула його власна романтично-драматична історія. «Десять років тому я міг зробити найбільшу помилку – знехтувати коханням усього свого життя. Я міг пройти повз… Але знайшов у собі сили повернутися та сказати: «Пробач»… – зізнається співак. – Пригадую, як у ті непрості дні, дні сумнівів та вагань, мене охопила всеосяжна сила Любові, яка й допомогла прийняти єдино вірне рішення. Так я не втратив кохану – і наша історія закінчилася хеппі-ендом: тепер ця жінка моя дружина, у нас двоє чудових дітей!”.

     Балада «Любов Жива» – про те, як уберегти найсокровенніше почуття – Любов. Про непростий шлях від захоплення та пристрасті – до справжньої Любові, до справжнього прийняття у своєму серці іншої людини – такою, якою вона є. 

“Навіть   коли  спалені всі мости,

Краплю води у неба попроси.

Навіть коли вигоріло все дотла

В краплі води любов жива”

Пісню ” Любов жива” можна прослухати тут : https://www.youtube.com/watch?v=nzhM8EhxRkI

*****

Повернемося  у залу Народного дому  Нью- Йорку.

Півтори години Павло з колегою – на сцені. Енергії, запалу, сценічної мобільності – море. В цілому, програма «Любов жива» та її виконання – це був добре підготовлений, режисований театр. Нічого зайвого. Все в міру. Вдала зміна пісенних блоків за жанрами та тематикою. І спілкування із залом без награності. Щире. Тішило око і слух: актор високої культури, інтелекту, здібностей. Відчувалося, що за зовнішньою легкістю дійства – велика праця артиста. Мали можливість переконатися, чому Павло став зіркою після участі у всеукраїнських проектах, коли з ним познайомилася вся Україна. Могутньої сили голос (казали: «Голосище!»), вміння ним користуватися, внутрішня пристрасть. І повна віддача. За що глядач віддячує йому прихильністю і любов’ю.

Так було і в нью-джерсійських громадах м. Йонкерс (4 лютого) і в Американсько-українському Центрі культури у м. Виппані (5 лютого). Тут були повні аншлаги. І беззаперечне захоплення співаком. Зустрічали артистів бурхливо, емоційно.

*****

Відома істина: любиш те, що знаєш. А щоб пізнати людину (артиста) треба з нею зустрінутися, бачити, чути, контактувати. Жодні YouTube , найкращі аудіозаписи, а тим більш, штучні, нарочиті кліпи не передадуть ні таланту, ні шарму, ні індивідуальності акторської особистості. З ними треба зустрічатися. Не пропускаймо таку можливість – відвідуймо українських гастрольних артистів. З них виберемо собі тих, чия творчість та особистості  нам імпонують . І так духовно збагачуватимемо себе.

Дякуємо щиро Павлові Табакову, Володимирові Оленському за повну творчу віддачу, за приємні зустрічі, за можливість поспілкуватися. Це були мистецькі події, які запам’яталися і надихнули надалі слідкувати за творчими здобутками ваших талантів.

Дякуємо всім ентузіастам, хто причетний до організації та проведення цих гастролей.

До нових зустрічей, любі наші артисти! Wellсome! Щасти!

Лідія Корсун, Нью-Йорк.