Вигоди служби в американській армії

Василь ТАРАС, професор університету North Carolina-Greensboro

Кожен семестр в мене кілька студентів-військових. Часом ще на службі і на лекції приходять у формі. Часом вже звільнені в запас, але кажуть про своє армійське минуле під час лекцій.

З одної сторони, по радянській звичці, від армії у нас прийнято косити. І це логічно – в СССР, та і в Україні моїх часів в 1990х, армія була просто втратою двох років, а часом і здоров’я. Підмітання пляцу, дідівщина, будувати хату нач. військової частини, добре якщо хоч раз за ті два роки звозять на полігон.

З іншої сторони, я особисто в юності, в 1990х, дивився на армію і військових без захоплення. Ходити строєм, носити однострій, не думати, а виконувати накази, бухати, ще і за майже безкоштовно – дякую, не для мене.

І ще і при тому незрозуміло нащо — тоді, у всякому випадку мені, війна в Україні виглядала малоймовірною, а їхати воювати в якийсь умовний Афганістан мені здавалося не лише не цікавим, але і аморальним.

Зараз ясно все змінилося. І військові виявилися більш потрібні, ніж будь-яка інша професія. І армія більше не зводиться до підмітання пляцу і дідівщини.

Ну то таке. Розговорилися сьогодні на лекції з одною військовою в моєму класі. Ось переваги, які отримує військовослужбовець в США.

Тут мова виключно про шкурний інтерес. Не про потреби держави, а самe чому молода людина в США мала б серйозно розглянути можливість відслужити в війську США:

— Перше, в США в війську треба відбути мінімум 8 років, хоча може бути трохи менше (або більше) залежно від спеціальності і роду військ, плюс частина буде “активна”, а частина “неактивна” (коли лише регулярні збори). Ну хіба по здоров’ю доведеться звільнитися раніше. Якщо доведеться, то буде так званий honorable discharge (тобто звільнення з честю) і всі бенефіти зберігаються. Якщо ж вигнали по зальоту (дисципліна, інші серйозні зашквари), то dishonorable discharge, тобто звільнення без честі. Тоді все бенефіти анулюються.

Так от, що дає служба в війську:

— Професія: Це 7 років майже безперервного навчання. Спеціальностей тисяча. Приміром, ця студентка вибрала собі спеціальність авіамеханіка. Ремонт літаків. Вона мала право вибирати, але на деякі спеціальності місця обмежені. Спершу треба пройти екзамен. Вона пройшла. Далі перший рік – навчання в технічній школі. Лише якийсь відсоток, який закінчать цю школу власне стають авіамеханіками. Вона пройшла. Хто не пройшов, мали можливість перекваліфікуватися на простіші спеціальності, типу там автомеханік і т.п. Далі 6 років вона крутилася біля ремонту літаків, з постійним додатковим навчанням, десятками сертифікацій і допусками. Після виходу на запас у віці 25 років, вона подалася на кілька контор, які або будують літаки, або обслуговують, і всі її взяли. Вона була погодилася працювати на Lockheed Martin, але потім вирішила ще закінчити універ по спеціальності менеджер, щоб не все життя крутити гайки, а мати можливість стати менеджером.

І ще раз: професій – тисячі. Вона перше хотіла на шифрувальника, але не пройшла. Можна на медичну спеціальність. Можна ремонт всього чого тільки можна, на юридичну чи фінансову (армії треба також юристи і бухгалтери), радіо, радари, кулінарія, психологія, дослідження, навіть ветеринар чи будівельник — величезний спектр.

— Безкоштовне навчання: GI Bill. Якщо відслужив в війську, держава покриває 100% вартість навчання в університеті, будь-якому, хоч Гарварді. Більше того, оплачує до трьох років житло, плюс стипендія. І ще більше того, університети завжди радо беруть військових. Тобто, шанси поступити в умовний Гарвард також збільшуються. І ще навіть краще, залежно від спеціальності, вчитися можна під час служби. Бакалавр зазвичай все одно 4-5 років, то можна сказати, що цей термін віднімається від служби в певній мірі. Там є певні обмеження (типу якщо вчишся під час служби, то часом маєш потім ще кілька років відпрацювати на оборонку, але це також можна розглядати як гарантоване робоче місце, що фактично теж бенефіт).

— Під час служби в армії платять. Небагато, але враховуючи, що тебе також годують, одягають, і дають житло, фактично кожна копійка іде на рахунок. І коли звичайний 23-річний випускається з універу з купою боргів, 25-річний воєнний іде в запас часто теж з університетським дипломом і кількома десятками тисяч на рахунку. А є ще бонуси за купу всього. Тому для когось може набігти навіть дуже непогана сума.

— Медичне обслуговування. до кінця життя безкоштовно і повне. Я, приміром, плачу 900 доларів кожен місяць лише за медичну (плюс зуби і очі) страховку для моєї сім’ї. Це після того, як за мене універ заплатив 100% і за мою сім’ю 50%. Але потім ще купа платежів, коли іду до лікаря. Все разом на рік набігає тисяч 15, і це якщо не особливих хворіли. Так, кілька разів грип, пару пломб, такі всякі дрібниці. Військовим і їх сім’ям це безкоштовно до кінця життя. А особливо під кінець життя це величезні суми.

— Пенсія: Суттєва пенсія. Нє, я в цивільному секторі звичайно собі зароблю на пенсію. Але ніхто не заважає колишнім військовим теж заробити в цивільному світі потім. Але завжди додатково буле лишатися військова пенсія зверху. Немала.

— Пільгові кредити: на житло, на бізнес. Велике діло, якщо потім хочеш запустити свою справу, будинок для сім’ї, і т.п.

— Страхування життя. Приватно це десь сотня доларів на місяць, щоб отримати мільйон у випадку смерті. Менше молодим і здоровим. Суттєво дорожче старим і хворим. Не те, щоб аж дуже багато, але все одно набігає. Бувші військові мають то автоматично. Тому, коли б не помер, сім’я щось отримає.

— Плюс купа додаткових бенефітів, якщо десь помер під час участі в бойових діях, чи навіть просто піч час несення служби. Рідкі випадки, але і це буває, нажаль.

— Іміграція. Нелегали можуть легалізуватися через службу у війську. Якщо ти вже в країні, не маєш документів, все одно можеш піти в військо, що легалізує тебе в країні і відкриває шлях до громадянства. Багато нелегалів з Лат. Америки проходять цей шлях.

— Дисципліна і управління. Військо в США, це дуже добре налагоджена система. Тут вас навчать, як організовувати процеси, правила безпеки, комунікація. А якщо дослужитеся до сержанта чи вище, що більшість досягають за кілька років, то ще і навички управління. Унікальний досвід, який навіть не кожна велика корпорація може дати.

— Повага. В США військо в біографії дає величезну повагу. Особливо якщо потім захотіти в політику. Тут таке поважають. В Україні, думаю, тепер будуть теж.

________________________

Звичайно, можуть відправити на війну, де можуть вбити. Звичайно, це 7 років, де особисті свободи дещо обмежені. Уніформа. Вставай і лягай по розкладу. Виконуй накази. В цьому може є своя романтика, але це не для всіх.

Але і вигоди суттєві. Особливо для молодих людей з бідніших сімей. Це дуже добрий соціальний ліфт. Якщо є бажання освіти, зв’язків, своєї справи, але сім’я бідна, військо може дати можливість вистрибнути з бідних в середній клас, а може і вище.

Василь ТАРАС, Професор університету North Carolina-Greensboro