Трамп, ДеСантіс та ізоляціоністський наратив: чому деякі політики хочуть зупинити допомогу Україні

Україна – поле битви чи розмінна монета?

Василь ТАРАС, професор університету North Carolina-Greensboro

Перший наратив: Досить давати Україні допомогу. РФ велика, в неї ядрьона бомба, тому класична перемога над РФ – неможлива. Спалити кремль – не можна. Якби навіть таке чудо сталося, що ЗСУ (чи НАТО) перетнуть кордон в напрямку кремля, то ядрьоні бомби полетять на Харків, Київ, і можливо Варшаву і Вільнюс, і так як 3 з 10 шахідів і кінджалів долітають, так і тут щось долетить – і все. Кінець мільйонам. А якщо удар у відповідь, то кінець світу. 

Тому допомога Україні – це лише пролонгація війни, яку неможливо виграти. 

А ще грошей не вистачає, інфляція, перебої з с/г продукцією і нафто-газом через цю війну. 

Тому, згідно цього наративу, давайте примусимо сторони “встрєтітся гдєто посєередінкє” і закриваємо цю тєму. 

Врешті-решт, чого це ми маємо захищати Україну? Вона ж частина Рос. імперії і частина СССР і говорять там російською, і там православна церква, а тому претензії РФ на Україну навіть дуже історично обгрунтовані. Чого ми маємо забирати гроші він наших шкіл і пенсій і давати псіху Зеленському на його політичні амбіції? 

І взагалі, якщо сісти і подумати, то путіна можна понять. Все він робить логічно і правильно. Маладєц. 

А логіка така: Розширення НАТО дійсно загрожувало його країні, Рейган, чи Буш чи Кіссенджер чи хто там ще обіцяв чи то Горбачьову, чи то Єльцину, чи то самому путіну, що розширєнія НАТО на восток нє будєт, тому ми самі винні, бо спровокували цю війну, взявши в НАТО Балтику і Польщу. Якщо ми їх викинемо з НАТО, або хоча б повернемо Україну в зону впливу РФ, то історична справедливість відновиться, війна закінчиться і все буде як було.  

Цього наративу притримується в першу чергу Трамп. Коли його притискають, як же саме він зупинить війну за 48 годин, як він постійно обіцяє, він натякає на саме таке вирішення. 

За ним цей наратив почали просувати кіндер-сюрприз Вівек, Трамп-лайт ДеСантіс, і кілька інших кандидатів в президенти і парламентарів з про-трампівського крила. 

В суспільстві на цей наратив пристають, на око, десь відсотків 25%, тобто стільки, скільки є фанатами Трампа. 

Дещо інша версія цього першого наративу гуляла США в перші тижні-місяці війни в лівих колах. Тоді Оказіо Кортез, Берні Сандерс, Елізабет Воррен і ще кілька самих лівих парламентарів від Демократів написали листа Байдену, де закликали його перестати витрачати гроші на Україну, бо ці гроші треба на “школи, пєнсії, бідних” і інші харошиє дєла. 

Але тоді їх старші і серйозніші члени партії так посадили на місце, що через день марксисти з Конгресу листа відкликали, і що цікаво, десь зникли. Уже більше року я не чув взагалі ні про Оказіо Кортез, ні про Берні Сандерса, ні про Воррен. Якось був період, що вони в новинах були щодня. А це взагалі зникли. Сподіваюся, що з ними все гаразд. Треба погуглити, бо вже дуже довго не чув про них. 

Другий наратив дуже гарно було подано в недавньому інтерв’ю кандидаткою в президенти від Республіканської партії Ніккі Хейлі. 

  • Ми маємо про це думати не як допомогу Україні, а як про війну проти путінської РФ, де путін багаторазово і чітко заявляв про свої претензії на всю східну Європу і більше. Україна – лише маленький крок в його планах, на який відводилося 3-5 днів. Велике щястя, що в Україні віз загруз, бо після України мали бути — і будуть, якщо впаде Україні — Балтика, Молдова, Польща, Чехія і далі по мапі. 
  • Тому ми не допомагаємо Україні. Україна зупиняє рух путіна на Захід, робить нашу роботу, ми лише “підносимо патрони” і славабогу поки самі не маємо воювати. 
  • А як же гроші? А я вам порахую. Поки ми витрачаємо лише 3,5% нашого військового бюджету, не всього бюджету, а лише військового, на зупинку путіна.  І всього за 3.5% відсотки, ми вже другий рік стримуємо рух путіна в східну Європу. Це прекрасна віддача на таку маленьку інвестицію. Чи хтось би міг подумати, що всього за 3,5% нашого військового бюджету ми зможемо зупинити РФ з її посіпаками? А завдяки Україні – можемо. Чи ви хочете, щоб Україна впала, українські ресурси перейшли до путіна — хтось рахував скільки нам буде коштувати війна на території інших країн? 
  • Не забувайте, що перемога РФ – це перемога Китаю. Китай наш найбільший опонент, і якщо ми допустимо програш України, Китай попре в Тайвань і хто зна ще куди. Хтось рахував скільки то нам буде коштувати? Точно дешевше поставити путіна на місце і відбити охоту в Китаю (і інших країн з претензіями на землі сусідів) порушувати світовий порядок і відновлювати “історічєскую справєдлівость”. 

Цього наративу притримуються майже всі Демократи і добра половина Республіканців. 

Примітно, що багато Республіканців, Хейлі зокрема, продовжують цю думку далі і критикують Байдена за недостатню підтримку. 

Вони  кажуть, що якби захід не обмежувався б “висловленням занепокоєння” після Грузії, України 2014, Сирії, Африки, а добре дав путіну по пальцях, то не було б зараз цього всього і не треба було б віддавати оті 3.5%. 

Більше того, якби достатня допомога пішла відразу у 2022, то “спєцопєрація” вже давно закінчилася. Було кілька нагод, коли дещо сильніша Україна могла б відкинути РФ далеко до їх кордонів, якби мали на той час необхідну дальнобійну артилерію, танки і літаки. Але зволікання тоді дали можливість РФ перегрупуватися, зібрати ресурси, і тепер це завдання коштує набагато дорожче. 

Чи може Хейлі, приміром, чи інших носії таких  цих ідей, приміром Ентоні Блінкен від Демократів чи Джон Болтен чи Кріс Крісті від Республіканців, стати наступним президентом? Не знаю. Блінкен не піде, якщо іде Байден. Болтен казав, що думає іти, але так і не висунувся. 

Кріс Крісті, здається, висунувся, не щоб виграти, а щоб мочити Трампа. Виглядає трохи як сам Трамп, тільки анти. Але те саме амплуа. Він не дуже “лайкабл” (не дуже приємний), тому навряд за нього можуть багато проголосувати.

Майк Пенс теж просуває цей наратив, але його підтримка поки близька нуля. 

Хейлі дуже лайкабл, дуже “президентська”, але, перше, вона відкрито критикує Трампа, а отже відразу стала ворогом половини електорату Республіканської партії. Вона, певно, мала б найвищі шанси перемогти Байдена, бо за неї радо б проголосували б незалежні виборці і значна частка про-демократичних виборців. 

Але не думаю, що в неї є шанс перемогти в першому турі (праймеріз). 

Поки рейтинг Трампа найвищий з величезним відривом (50%). 

Далі Рон ДеСантіс (15%), який очевидно займе місце Трампа, якщо Трамп сяде або не зможе продовжувати реальну боротьбу через купу судових справ. 

Однак Хейлі зараз на третьому місці, з 8%. Поряд з нею Вівек з теж десь 8%. Поки виглядає безнадійно. Але якщо зніметься Трамп, все може дуже різко перегратися. 

Спостерігаємо далі.

Photo: Wikipedia
Плакат проти участі США у війні в Європі