Епігенетика та чотири основи здоров’я людини

Інтерв’ю з доктором Михайлом Фульмесом

— Докторе Михайле. Два тижні назад по багатьох засобах маси інформації була поширена новина базована на публікації в JAMA, Journal of American Medical Association. Головна тема цієї новини, що молоді люди, народжені після 1990 року, мають  в два рази більший шанс (ніж їхні батьки) захворіти на рак товстого кишківника. От питаємося вас, чому так? 

— Відповідь дуже проста. Не треба робити дослідження, не треба читати розумні статті, просто треба зрозуміти чотири основні речі, які ведуть до любих захворювань. Якщо вивчати рак, якщо вивчати інші хронічні захворювання, то буде збільшення інших хронічних захворювань там також. 

І в тому є зовсім нормальна логіка. Ми всі повинні розуміти, є чотири основних причини захворювань. Всіх захворювань. Це перше. Друге, ми повинні розуміти, що виникнення захворювань не є обумовлене генами на 100%. Ось ці дві речі нам треба всім дуже чітко зрозуміти. Коли ми їх будемо знати, тоді ми можемо оперувати і орієнтуватись, як кажуть у світі здоров’я. 

— Ви згадали чотири причини, але їх не назвали.

˗ Чотири причини, ми вернемося до них. Всі говорять, що гени зумовлюють захворювання. Гени зумовлюють захворювання ˗ це правда. Але яким чином? І що стоїть вище генів? Виявляється, вище генів стоїть епігенетика. І якраз, коли я вам поясню про епігенетику, ми підемо до тих чотирьох причин. 

— Термінологія, епігенетика, що воно таке?

— Гени мають різні в собі закодовані властивості нашого організму, ознаки нашого організму. Є онкогени в тому числі, наприклад. Але вони сидять тихо і нічого нам поганого не роблять. Але як тільки вони починають активізуватися, тоді починаються проблеми. 

Що обумовлює включення чи виключення цих генів. Обумовлює навколишнє середовище. Ми маємо певний генний набір. Якщо у нас навколишнє середовище сприятливе, наш генний набір працює якнайкраще. І це називається епігенетика. Наші гени у доброму навколишньому середовищі дають нам добре здоров’я.

Коли ми переносимо наші гени у погане середовище, тоді виникають хвороби. Хворіб багато. Але ще раз, коли ми поміщаємо наші гени у погане середовище, утворюється погана епігенетика.

Тепер, що таке середовище. Середовище ˗ це і є якраз тих чотири фактори. 

Перший фактор ˗ це є будівельні матеріали, або харчування. Якщо ми будуємо будинок, ми використовуємо добрі матеріали, якість будинку добра. Перше це є харчування, добре харчування.

Друге, це є наявність токсинів. Більше токсинів – гірше, менше токсинів – краще. 

Третє – це є інфекція.Є мікроорганізми які наші друзі. Але у зв’язку з підвищеним виробництвом антибіотиків, їх застосуванням і вживанням, у тому числі з  їжею, гомеостаз природи змістився. Гірша інфекція стажа привілеювати, тобто, бути більш переважаючою.  Це можуть бути віруси, бактерії, грибки і інші речі, які ми ще не відкрили.

— І останній, четвертий фактор?

— Четвертий фактор – це є стрес. Дуже важливий фактор, і ми всі то розуміємо.

Чотири фактори, якщо вони не є на користь нашого здоров’я ˗ всі захворювання підвищуються. У когось рак товстої кишки, а у когось якісь аутоімунні проблеми. Коліти, серцеві захворювання, що завгодно. Деменція, альцгеймер! 

Ми штучно поділили багато речей у медицині. Треба зрозуміти прості речі спочатку. І ті прості речі мають бути в базі діяльності кожного лікаря. І з того починати всі лікування.

Продовження розмови з доктором Михайлом Фульмесом незабаром. Розглянемо по˗окремо чотири базові опори здоров’я людини.

З доктром Михайлом Фульмесом розмовляв Петро Рибчук