Генерал запасу СБУ Віктор Ягун бачить подібності дій американських радикалів та агентів російської розвідки у Криму.
Віктор Ягун працював у Службі безпеки України майже 20 років. Одним із напрямків його служби була протидія інформаційно-психологічному впливу з боку спецслужб РФ. Ми звернулися до генерала з проханням прокоментувати останні “революційні” події у США.
– Ваше бачення, як особи зі спецслужб, що сталося 6-го січня у Вашингтоні? І чи не бачите недоробок, промахів у роботі FBI?
– Події у Вашингтоні вказали на небезпеку популізму та пропаганди, побудованої на фейкових меседжах. A також, що розвідки можуть активно використовувати соціальні мереж для управління масами.
Свобода слова та плюралізм думок не відміняє толерантність, законослухняність та повагу до державних органів.
Вказані події викликали шок не тільки в США, але й у всьому Світі. Проте, демократичні цінності, не були порушені. Американська структура влади підтвердила свою стійкість і не втратила легітимність. Система стримування і противаг залишилася фундаментом свободи і демократії.
ФБР та інші спецслужби були готові до будь-яких викликів з боку Росії та проросійських сил з моменту, як стало відомо про безпрецедентні дії Росії та її проросійських сил вплинути на вибори США та використати, “гібридні методи”. А це – кіберзлочини, фабрики тролів, фіктивні акаунти у соціальних мережах тощо.
Ситуація із захопленням Капітолію у Вашингтоні є дуже схожою до подій літа 2020-го року, в ході яких загинули люди, міста зазнали матеріальних збитків. Тоді насильство було спровоковане BLM і “Антифою”, але є факти, що насилля розпалювалося також російською пропагандою і спецслужбами.
А що найважливіше, штурм Капітолію нагадує тактику, яку застосовували російські сили спецоперацій при захопленні будівлі парламенту Криму та українських урядових установ півострова у лютому-березні 2004 року.
– За штурм Капітолію заарештовані особи із колишнього Радянського Союзу. У Фейсбуці, Твіттері до сьогодні можна знайти російськомовні групи, де активно захищають нападників. Рука Луб’янки десь не вилазить тут?
– Захоплення будівлі Капітолія могло призвести до втрати секретних документів. Під час захоплення офісу спікера Палати представників Ненсі Пелосі з її столу були викрадені листи та комп’ютер. Не виключається, що однією із цілей захоплення Капітолія було встановлення пристроїв для подальшого прослуховування.
Напад на будівлю Капітолія активно висвітлювався ЗМІ, пов’язаними з російською військовою розвідкою, просувався наративу про розпад американської демократії.
Значна кількість російських Telegram-каналів афілійованих з російськими спецслужбами повідомляли, що після того, як аккаунти Дональда Трампа були заблоковані у провідних соціальних мережах, 45-й президент зареєструвався в Telegram. Насправді, канал був створений ще задовго до нинішніх подій. Уже рік тому хтось (імовірно спецслужби РФ) створив фейковий телеграм-канал Трампа і розміщував там цілеспрямовану дезінформацію перебираючи і маніпулюючи значною аудиторією його послідовників.
Одразу після інциденту в Капітолії саме російські “зливні бачки” продовжували нагнітати ситуацію, порівнюючи її із Революцією Гідності в Україні. Зокрема, порівнювались дії національної гвардії США із українським “Беркутом”. Робився акцент, чому демократичний світ не підтримує “протестувальників” у Вашингтоні, коли він підтримав протестувальників на Майдані?
Російські спецслужби працюють невтомно по всьому світу. Вони намагалися отруїти в квітні 2020 року мера Праги Зденека Гржибу і главу адміністрації шостого району Ондржя Коларжу. За інформацією чеських спецслужб, чиновників хотіли отруїти рицином.
Причиною цього називають дозвіл мера на знесення пам’ятника радянського маршала Івана Конєва і рішення Гржиби про перейменування площі перед російським посольством в честь Бориса Нємцова. Завдяки якісній роботі спецслужб Чехії, вони змогли передбачити подібну ситуацію і вберегли політиків від “отруйної руки Кремля”.
РФ зараз всіма методами буде дискредитувати нове керівництво США і особисто Джо Байдена. ЗМІ Росії будуть показувати неспроможність нової влади.
Проте, зараз вони добились тільки імпічменту для Дональда Трампа.
˗ Який, думаєте, бюджет російських спецслужб, котрі працюють на розхитування ситуації у США? Скільки російських резидентів або завербованих може бути зараз тут?
– За даними з відкритих джерел інформації, секретна частина російського бюджету у 2021 році складе 14,9%. Максимальна цифра засекречених витрат на спецслужби була зафіксована у 2015 році – більш ніж 21%. Фінансування російських спецслужб здійснюється за такими базовими напрямами:
˗ утримання персоналу;
– наповнення фондів підтримання роботи з контактами;
– забезпечення науково-технічного потенціалу у сфері використання оперативної техніки та засобів зняття розвідувальної інформації;
– кошти на проведення акцій та підривної діяльності, інформаційного шантажу, залякування політичної еліти тощо.
Конкретні цифри російських спецслужб ніхто вам не скаже, бо це цілком таємна інформація (TOP SECRET). За подібну інформацію готові “покласти голову” керівники багатьох спецслужб світу. Можна сказати одне, на спецслужби Російської Федерації Кремль не жаліє асигнувань. І ці кошти використовуються для реалізації підривної діяльності і проведення політики державного тероризму і не лише в США.
Кремль використовує протести і масові заворушення (із залученням сотень мільйонів доларів) для проведення замаскованих заходів впливу за кордоном. Це досягається шляхом проникнення представників російських спецслужб всередину протестного руху та створення там своєрідного “бойового крила”, а також участі в агітації та поширенні конспірології, із залученням завербованих впливових членів протестних рухів.
Під час безладів у Капітолії російські бойовики могли, зокрема, виконувати організаційну функцію, спонукаючи протестувальників діяти більш активно.
Для проведення методів впливу, організації диверсій, кібернападів, підкупів, провокацій, пропаганду спецслужби Росії витрачають в Україні більше півмільярда доларів (не враховуючи військових спецоперацій).
Додайте сюди активну діяльність агентів впливу і підтримку “корисних ідіотів” у країнах ЄС. Особливо це стосується Німеччини, Франції і Великобританії ˗ основних “локомотивів” Європи.
Ще до заворушень в Капітолії, у групах з типовою назвою “Русские в США” лунали заклики до невизнання нової влади та агресивної відповіді на “незаконні дії демократів”.
Щодо кількості російських резидентів або завербованих агентів, то це таємниця за “сімома печатками”. Взагалі у Службі зовнішньої розвідки Росії більше співробітників ніж в Головному управлінні Генерального штабу. Значні витрати йдуть на утримання офіцерського і цивільного складу, створення агентурних мереж серед істеблішменту США, зокрема і бізнес сектору, а також на фінансування радикально налаштованих угруповань.
Неонацисти, бійцівські клуби, вже давно стали дієвою зброєю російських спецслужб, та на сьогодні є провідниками операцій впливу Москви. До створення таких ланок причетні не тільки “колишні” співробітники ГРУ, але й співробітники консульських й посольських установ, молодіжних організацій і реакційних прошарків населення з числа мігрантів.
Група Bellingcat стверджує, що увага Москви до молодіжних організацій за кордоном посилюється напередодні проведення виборів в різних країнах. Згідно з розслідуванням інтернет-видання EU Observer, частина бійцівських клубів, які практикують види бойових мистецтв уже відкрито демонструють свої зв’язки з російськими силами спеціального призначення і навіть використовують у своїх рекламних матеріалах символіку ГРУ або ФСБ.
Багато з тих, хто практикує “систему”, регулярно виїжджає в Росію для вдосконалення навиків. Згідно до досліджень німецьких колег, тільки в одній Німеччині, через російські клуби, які практикують “систему”, було завербовано 280 агентів, Інших ентузіастів використовують втемну.
Потрібно визнати, що більшість членів подібних клубів насправді екстремістами не є. У той же час їх використовують як “гарматне м’ясо” під час проведення різних акцій. Такі групи легко піддаються психологічній обробці за допомогою соціальних мереж.
˗ Уявіть собі таке химерне перетворення Віктор Ягун посів місце директора ФСБ Росії. Сидить у кабінеті і роздумує, як можна використати багатомільйонну “радянську” діаспору у США. Які напрямки, спецоперації, як керівник ФСБ Росії, ви би вибрали?
˗ Відверто кажучи, і в страшному сні не бажаю представити себе на чолі цієї злочинної організації. Це питання цивілізаційного сприйняття. Ми знаходимося на різних полюсах світогляду. Ті злочинні методи роботи, що використовує ФСБ і спецслужби РФ, не вкладаються у мої життєві цінності…
Разом з тим, я можу представити на цьому місці Путіна, а він бачить в діаспорі провідника інтересів Кремля у США і не тільки.
Офіційно, уже понад 30 мільйонів росіян проживають за межами Росії. Ще у 2008 році її озвучив директор Інституту демографічних досліджень Ігор Бєлобородов, правда уточнивши, що крім етнічних росіян, існують ще й нащадки від змішаних шлюбів. Якщо так, то російська діаспора займає третє місце в світі за чисельністю після китайської та індійської.
Путін ясно дав зрозуміти, чого в першу чергу чекає від зарубіжних співвітчизників – підтримки зовнішньополітичних акцій Москви і поширення “правди про Росію” в своїх країнах.
Сьогодні чимало росіян, які живуть на Заході, підтримують Путіна. Про це свідчать отримані дані французького дослідницького центру Дюпона. При цьому підтримка стосується не внутрішньо російських порядків, а зовнішньої політики. У ментальності середньостатистичного росіянина найважливіше місце займає поняття російської державної величі.
Взагалі російська діаспора – ще не до кінця готовий інструмент впливу, але є потенційним уже в найближчому майбутньому.
Наразі першочерговою ціллю Москви є повернення колишніх країн радянського простору до своєї орбіти і відновлення так званого статус-кво, який існував за часів “холодної війни”.
Відносно напрямів і спецоперацій Кремля в США, то російські спецслужби систематично працюють над тим, щоб створити тут передумови соціального конфлікту на основі раси, над радикалізацією та контролем перебігу такого конфлікту.
Участь Росії у протестах США та штурмі Капітолія може розглядатися як акт державного тероризму. З огляду на це, новій президентській адміністрації Байдена слід розглянути визнання Росії країною-спонсором тероризму, введення більш жорсткіших обмежень проти путінської верхівки, проти російської економіки.
Роман Біловус, для Закордонної Газети
Фото, from Wikimedia Commons