Демократи і республіканці помінялися ролями?

Василь ТАРАС, професор університету North Carolina-Greensboro

Не так давно праві були проти Імперії зла, а ліві жували соплі. Зараз навпаки.

І ще трохи медійної зради з США.

Ток-шоу Джо Рогана. Його довгі 2-3-годинні розмови з цікавими людьми набирають десятки мільйонів переглядів. Здається найпопулярніше онлайн ток-шоу у світі.

Сам Джо Роган має репутацію чьоткого парня, який піднімає контроверсійні теми, дозволяє собі бути не дуже політкоректним, називає речі своїми іменами.

Ефір, де вони з Ілоном Маском пафнули по косячку в прямому ефірі увійшов в анали подкастної історії.

До речі, Джо Роган колись був ведучим реаліті-шоу Фактор Страху, а також суддею і коментатором (а часом і учасником) на турнірах по змішаних єдиноборствах.

Дійсно популярний, яскравий ведучий, якого люблять і поважають не только ліш всє, но і особливо ті, хто себе теж вважають чьоткими пацанами. Попасти до нього гостем – величезне досягнення і гарантована миттєва світова популярність.

Тулсі Габбард – не менш чьотка жінка. Перше – депутат Конгресі від штату Гаваї. Далі, на минулих виборах була кандидатом у президенти США від Демократичної партії. В первинних виборах переміг Джо Байден, який власне і став президентом, але Тулсі Габбард була дуже помітною конкуренткою через її військове минуле.

Служила в Армії США. Воювала в Іракові, два тури. Дослужилася до нашого еквіваленту полковника.

До речі, спеціальність – психологічні операції. Її відділ має своїм завданням “задіювати інформаційну зброю” і “широкий спектр пропаганди, дезінформації і інших знарядь політичного впливу для досягнення воєнних цілей”. Ненастоящій воєнний псіхолог Арєстович тихо заздрить в куточку.

Але чому вона власне була на шоу Джо Рогана, бо тиждень тому вона вийшла з Демократичної партії голосно гримнувши дверима.

Пояcнила це тим, що Демократи на чолі з Джо Байденом стали партією “кабали-елітістів, які тільки і хочуть починати війни і керуються своєю боягузливою лівацькою ідеєю” (elitist cabal of warmongers, driven by cowardly wokeness), а також просувають “расизм проти білих”.

Ясно, що такі заяви від зовсім недавньої топ особи в Демократичної партії – як бальзам на рану для Республіканців, які тягають її по всіх можливих правих ефірах і смакують її критику Демократів ось уже тиждень.

Щось подібне, як російські медія, після 10 років ненависті до Маска, чия Тесла вбивала їх нафтовий бізнес і SpaceX вбивав їх РосКосмос, раптом возлюбили його до небес після його твіту про Україну і зробили мало не головним героєм новин теж по стєчєнію обстоятєльств минулого тижня.

Так от, Тулсі Габбард у Джо Рогана.

Джо Роган, типу нейтральний ведучий, починає передачу з питання,

“Якого біса ми шлемо так багато грошей Україні і фактично фінансуємо війну в Україні?!”

На що Тулсі відповідає, тезами, які зводяться до:

— Імєнно! Якого біса ми даємо Україні стільки грошей?! А я вам щяс поясню!

— Бо Джо Байден і компанія заробляють на цій війні. Військово-промисловий комплєкс! Вони отримують гігантські замовлення на виготовлення зброї для України. За рахунок нас, американських платників податків. Вони збагачуються на цій війні і ніколи її не закінчать, бо їм вигідно доїти цю корову.

І далі треш в дусі:

— В Україні воює США проти Росії. США вже давно планували цю війну, щоб заробити на замовленнях військово-промислового комплексу. Шукали, як витягти Росію на конфронтацію, і ось їм вдалося це в Україні.

— І вони, ідіоти, не розуміють, що так вони можуть винудити путіна кинути ядрьону бомбу! Кінець світу! Ми всє умрьом! Так ставити під загрозу народ Америки, щоб заробити на війні – це зрада народу!

— Вчора в Нью Йорку по телевізору крутили, що робити, якщо на США впаде ядрьона бомба! Джо, наш президент довів нас до того, що ми всерйоз обговорюємо можливість ядрьоної війни з Росією! Джо, вдумайся! Провал політики Джо Байдена!

— На що Джо їй каже, і самоє главноє, плана в Нью Йорка то ніякого нема! Кажуть, якщо впаде ядрьона бомба, сидіть вдома, правило двох стін. У нас же навіть нема достатньо бомбоубєжишч. Сидіти вдома і дві стіні нас не врятують від ядрьоної війни. Якщо до цього дійде, ми всє умрьом!

— Імєнно, Джо! Імєнно! Я, будучи чьоткою воєнною дєвкою, після Іраку поїхала в Чєрнобиль. Чєрнобиль на мене справив гнітюче враження. Джо, дєтскіє ігрушкі і здуті баскетбольні мячікі до цих пір там лєжать в садіках і спортзалах. Це апокаліпсис і армагєдон два в одном. Угнєтьонною состояніє… В Чєрнобиль мали б з’їздити всі, хто зараз підтримують давання зброї Україні, щоб вони бачили, до чого може призвести зажирання до путіна. Мало того, що ми тратимо колосальні дєньгі на Україну, то і наближаємо Чєрнобиль в Нью Йорку.

І далі в такому дусі…

_________

Я б не давав огляду цих рєпортажєй тут, якби мова була про якихось маргіналів.

Але тут, нажаль, саме популярне токшоу в Інтернеті і гість не будь-хто, а недавня Конгресвумен і кандидат в Президенти, яка показала непоганий результат, хоч і не виграла.

Мільйони переглядів, десятки тисяч схвальних коментарів лише на каналі Джо Рогана. А ще тисячі перепостів уривків, і нон-стоп крутіння фрагментів розмови на всіх правих медія під соусом “А ми ж казали, що це все Демократи! А ви не вірили. Ну ось тепер одна з вчорашніх лідерів Демократичної партії вам те саме каже. Думай-те.”

В реальному житті я ще не бачив людей, які б вірили в ці тези. Але я академії і коло мого спілкування здебільшого ліваки-професори і студенти, які, як виявилося, всі за Україну.

Підозрюю, що якщо трохи більше пити в маси, то тези, які просувають Трамп, Карлсон, Пітерсон, а віднедавна і Маск, Роган, і ось Габбард виявляться досить навіть популярними.

Примітно, що не так давно, праві були проти Імперії Зла і за цінності, а ліві жували соплі і говорили про толєрантність і мір во всьому мірє. Круті Республіканці мочили всяких ссср-ів і диктаторів по всьому світу, а тряпки-Демократи закликали до миру і пєрєзагрузки, коли диктатори терзали Чечню, Грузію, і Україну.

Зараз ролі, чомусь, змінилися. Цікава штука світ.

Василь ТАРАС, професор університету North Carolina-Greensboro