Доктор˗хірург Михайло Фульмес закінчив Львівський національний медуніверситет у 1989 році. В Україні працював дитячим потім дорослим хірургом та проктологом. Захистив дисертацію на звання кандидата медичних наук. Переїхав в США, де підтвердив диплом лікаря, пройшов підготовку в загальній резидентурі а потім у спеціальній резидентурі по проктології. Відкрив у Нью Йорку приватну практику 7 років тому. Автор 30 наукових робіт, одного патенту i багатьох розробок в галузі проктології.
˗ Докторе, це загальновідомо, що на коронавірус вірус немає лікарства. Що нам залишається робити?
˗ Старатися уникнути зараження і посилити імунну систему. Це є основа боротьби з коронавірусом на даний час. Як уникнути зараження? Це, в принципі, загальновідомі перестороги – уникати багатолюдні місця. Оминати людей котрі смаркаются, кашляють або на вид помітно хворі. Правда, люди і без симптомів дуже часто можуть бути переносниками вірусу. Не подавайте руки, не обнімайтеся. Часте миття рук дуже важливий момент в даній ситуації. Залишайтеся вдома, подбайте про запас продуктів на наступні 2 тижні.
Важливо! Не панікуйте, не “стресуйте”. Тоді збережете багато енергії, втримаєте в балансі імунну систему. Імунна система потребує правильних поживних речовин та енергії для виведення токсинів з організму.
Достатній і повноцінний сон. Має сенс навіть приймати мелатонін.
Також необхідно згадати про лікування озоном, ефективний метод запобігання розвитку хвороби (коли уже маєте симптоми), або думаєте, що вам необхідна більш агресивна профілактика. Озон знищує багато збудників хвороб, включно з вірусами. У себе в офісі застосовую озоновану воду, інтраректальне введення. Або сильніший, комплексний підхід – змішування озону з вашою кров’ю. З приводу цих процедур телефонуйте до мого офісу 718˗743˗4450. Постараюся також відповісти на ваш email. Пишіть до mmfulmes@gmail.com
˗ Особисто ви, лікар, як бережете себе від вірусних захворювань?
˗ Я щоденно вживаю ложку ферментованого часнику. Перепис дуже простий. Заповнити скляну банку (0,5-1 літра) почищеними зубцями часнику (бажано не китайського) майже до верху. Залити непастеризованим медом. Закрити щільно кришкою. Поставити в темне місце в кухні. Один-два рази в день відкривати кришку, щоб випустити газ який утворюється в результаті ферментації. Повторювати процедуру відкривання поки не закінчиться ферментація. Переважно це займає два тижні. Ферментований часник може зберігатися роками.
Також, кожного дня я п’ю озоновану воду та буряковий квас.
˗ Маєте ще інші кулінарні підказки, поради щодо харчування.
˗ Уникайте токсичної їжі, fast food, рафінованого цукру в будь яких формах. Менше їжте м’яса. Коров’яче молоко, особливо людям після 20-ти, також не дуже добре.
Пийте більше води, то допомагає вимиванню токсинів. Більше фруктів та овочів. Корисною є кинза (cilantro), ферментована їжа (квашена капуста, йогурти). Вітамінні та мінеральні добавки помічні вітамін С, цинк, селеніуму, Dr. Shellenberger Quick Start, Adrenal support, китайський лимонник, олія з льону (тільки доброї якості, наприклад компанії Barleans).
˗ На інтернеті купа порад з’явилася. Тільки що дивився відео, де, нібито лікар, каже направити на себе гаряче повітря з фена і дихати. Аргументує, що гаряче повітря вбиває віруси, котрі застрягли у носовій порожнині. Крейзі чи є там трохи сенсу?
˗ Вважаю, що це шкідлива практика. Гаряче повітря може висушувати або навіть викликати опіки слизової оболонки, що знизить місцевий імунітет.
˗ Бачили, читали ще якісь інші небезпечні поради боротьби з вірусом?
˗ На інтернеті можна також зустріти твердження, що антибіотики лікують вірус. Абсолютно невірно. Антибіотики можуть вбити багато корисних бактерій котрі є підпорою імунної системи.
˗ Ваше передбачення з приводу коронавіруса на наступні два місяці
˗ Думаю, в червні ситуація має практично вирішитися.
Хочу додати, що вищеподані поради ви повинні сприйматися як тільки рекомендації. Точний діагноз і вказівки щодо лікування вам може дати тільки ваш лікар.
Мої рекомендації базуються на 30 річному досвіді роботи з хворими, медичній освіті і самоосвіті. Також деякі думки та досвід перебрані від мого вчителя по озонотерапії д-ра Шеленберга.
Розмову записав Роман Біловус.