Доктор Тарас Небелюк: “Не пробуйте побороти коронавірус горілкою”

Доктор Тарас Небелюк працює у інфекційному відділі Державного університету Луїзіани і знаходиться зараз на передньому фронті боротьби з вірусними хворобами. Ми звернулися до нього із запитаннями про коронавірус, хворобою, що підняла паніку по всьому світу.

— Докторе, почнемо із практичних запитань. Америка перелякана корона˗вірусом. У магазинах зникли дезінфікуючі засоби. Чим можна замінити фабричні дезінфіктанти? Чи  горілка може вбивати віруси?

Доктор Тарас Небелюк.
Dr. Taras Nebeluk

— Горілка має тільки 40% і є заслабою для дезінфекцій. У добрих дезінфікуючих засобах вміст спирту має бути вище 70%. Тому, не пробуйте побороти коронавірус горілкою. Ні зовнішнім натирання, ні внутрішнім споживанням. У декотрих магазинах ще можна купити Isopropyl rubbing alcohol. Можете змішати його з алое, і буде добрий засіб дезінфікувати руки (пити не НЕ МОЖНА)

Горілка, скоріше, знизить імунітет, чим підвищить. Не самолікуйтеся спиртним, це моя рекомендація і настанова Світової організації здоров’я.

— В українській традиції часникові приписують властивість вбивати віруси. Чи це підтверджено?

— Що часник може вбивати бактерії і віруси, підтверджено тільки дослідами на тваринах. Я не маю права казати, що часник вбиває віруси. Доти доки це науково не підтверджено науковими лабораторними дослідженнями на людях. 

А часник, безумовно, корисний. Споживайте його на здоров’я. Там купа корисних вітамінів і елементів.

— Які безрецептурні лікарства ви рекомендуєте закупи зараз?

— Афективного лікарства проти коронавірусу не існує. Немає нічого достовірного, щоб призупинило хворобу, чи пришвидшило одужання. Більшість лікування направлено на симптоми ˗ кашель, високу температуру. Тому майте напоготові Tylenol,  Robitussin Cough Relief чи інші подібні лікарства 

— Куди особа має звертатися у випадку симптомів коронавірусного зараження.

— Найперше, сконтактуйте зі своїм сімейним лікарем або із найближчим госпіталем. У багатьох випадках, навіть у телефонній розмові, лікар зможе зрозуміти, чи ваші симптоми співпадають із симптомами коронавірусу. Тоді уже буде вирішено ваші подальші кроки. Ймовірно, найперше буде ізоляція. Щоб ви не заразили інших людей зі свого оточення.

— У штаті Нью Йорк, здається, ввели безкоштовне тестування на коронавірус. Як в інших штатах?

— Більшість тестувань донедавна проходило через федеральний  Центр інфекційних хвороб. Але цього тижня всі штатні Департамент охорони здоров’я отримали тестувальнні набори. То результати вже можна буде отримати швидше.

Тест справді є безкоштовний. Пацієнт нічого не буде платити. Але відкритим буде питання оплати лікування. Страхівки повинні покривати перебування у госпіталі.

— Чим коронавірус відрізняється від інших гострих респіраторних вірусних захворювань? 

— Смертність від коронавірусу в 30 разів вища від грипної смертності. Немає лікарства яке би скоротило час коронавірусного захворювання. Для звичайного грипу такі лікарства існують.  Досі ще немає навіть достовірної інформації, як коронавірус передається. 

— У 2008 році в Україні була велика паніка з приводу свинського грипу (swine flu) . Пізніше все затихло, і тепер про ту паніку згадують жартома.  Чи не буде щось подібне із коронавірусною панікою?

— Паніка перейде. Але нам візьме рік або й два, щоб зрозуміти як лікувати цю хворобу.

— Чи літо, тепла погода призупинять поширення коронавірусу?

—  Коронавірус та інші хвороби, котрі викликають простуду, подібні. І ми знаємо, що холодна температура їм сприяє. Але припускаю,  що коронавірус і через літо залишиться небезпечним. Та немає причини боятися, що ми не знайдемо процедур побороти цю інфекційну хворобу.

Розмову записав Петро Рибчук