Архиєпископ-митрополит Борис Ґудзяк офіційно очолив Філадельфійську митрополію УГКЦ

Офіційна церемонія інтронізації нового архиєпископа митрополита Філадельфійського УГКЦ Бориса Ґудзяка відбулася 4 червня у катедрі Непорочного Зачаття у Філадельфії за участю 50 єпископів зі Східних Католицьких, Римо-Католицької та Української Католицької Церков, понад сотні священиків та членів монаших чинів. Владика Борис став сьомим архиєпископом і митрополитом Філадельфійської митрополії УГКЦ.

Глава УГКЦ Патріарх Святослав та Апостольський Нунцій в США Крістофер П’єр очолили Літургію з чином інтронізації.

Нунцій Кристофер П’єр від імені Папи Франциска зачитав Декрет про призначення архиєпископа–митрополита Бориса Ґудзяка очільником Філадельфійської митрополії УГКЦ і вручив буллу.

«Папа високо оцінює ваш вчений ступінь і відданість служінню УГКЦ. Ваше знання історії та ваша присвята служінню дає нам впевненість, що Ви провадитимете Церкву шляхом примирення і порозуміння», – йшлося у ватиканському документі.

Секретар Синоду єпископів УГКЦ владика Богдан Дзюрах зачитав Декрет Глави УГКЦ про проголошення владики Бориса архиєпископм-митрополитом Філадельфійським УГКЦ.

Новопризначений митрополит Борис проголосив «іспит віри», промовивши молитву «Вірую». Глава УГКЦ виголосив молитву за успішне служіння нового очільника УГКЦ в США та вручив йому митрополичий жезл – символ управління.

Звертаючись до митрополита Бориса на урочистій Літургії інтронізації, Глава УГКЦ наголосив, що вірні США очікують від Церкви оновлення, відродження та свідоцтва віри: «Ви маєте навчити людей віри в Бога, вилікувати від рани невірства. Переорієнтуйте людей з різних культур та середовищ у напрямку до Бога, навчіть їх бути собою. Поверніть нашу Церкву у США в серце української громади, наверніть живого Бога в серце сучасної людини. Очікуємо оновлення нашої Церкви в США, осучаснення наших церковних структур, відродження місійності Церкви, віднайдіть усіх тих, хто потребує Церкви. Очікуємо сопричастя з нашою Церквою-матір’ю в Україні і світі».

Греко-католиків у США Патріарх Святослав закликав «відкритися до дій Святого Духа, прийняти владику та йти за ним».

«У свободі та мирі віддаюся цьому призначенню. Щиро бажаю служити співбратам у єпископстві, духовенству, монашеству та вірним Філадельфійської митрополії. У 58 років починати нове життя – це великий Божий дар і священний привілей. Я бажаю провадити архиєпархію і митрополію, слухаючи. Це земля, на якій я народився, де був охрещений, де поховані мої батьки. Вірю, що Господь, який голосом Церкви мене кличе до нового служіння, провадитиме і мене, і довірених мені людей, яким я хочу бути насамперед братом, батьком і душпастирем. Мені треба багато вчитися”, – сказав митрополит Борис напередодні інтронізації.

З нагоди цієї інтронізації від 2 до 9 червня у Філадельфії та Вашингтоні відбуваються святкові урочистості під гаслом «Від Серця до Серця». Це гасло запропонував владика Борис, щоб «так ми спілкувалися, так жили і свідчили про Бога».

«Я розумію, що будуть підйоми і упадки, сприйняття і неприйнятті. Але я переконаний, що коли ти любиш людей, коли ти відритий і щирий, коли є розмова «від серця до серця», то Господь працює і люди відкриваються», – наголосив митрополит Борис.

Нагадаємо, офіційний Ватикан 18 лютого повідомив про те, що Папа Франциск призначив владику Бориса Ґудзяка архиєпископом-митрополитом Філадельфійським УГКЦ в США, перенісши його з Паризької єпархії святого Володимира Великого.

Філадельфійська архиєпархія УГКЦ в США була вакантною відтоді, як 16 квітня 2018 року Папа Франциск прийняв зречення з уряду тодішнього архиєпископа і митрополита владики Стефана Сороки.

Історія Філадельфійської митрополії сягає 1914 року, коли Папа Пій X створив ординаріат для вірних східного обряду і призначив владику Сотера Ортинського ординарієм. Перша ж парафія на території архиєпархії в Шенандоа була заснована у 1884 році. 1924 року ординаріат піднесли до статусу екзархату, а 1950 екзархат – до статусу архиєпархії.

Сьогодні Філадельфійська Архиєпархія УГКЦ нараховує 13 000 вірних, 62 парафії, 2 місії в штаті Делавер, в східній Пенсильванії, Окрузі Колумбія, Меріленді, Нью-Джерсі та Вірджинії. Інші єпархії у складі Митрополії – Стемфордська, Конн.; св. Миколая в Чікаго, Іл.; св. Йосафата в Пармі, Ог.

Біографія:

Владика Борис Ґудзяк народився 24 листопада 1960 р. в Сиракюзах, Н. Й., в родині емігрантів з України. 1980 року отримав Бакалаврат з філософії та біології Університету в Сиракюзах. 1983 року – бакалаврат з богослов’я в Папському Університеті Урбаніана. 26 листопада 1998 р. отримав єрейські свячення.

1992 року захистив докторат зі слов’янської та візантійської історії культури у Гарвардському Університеті. 1995 року отримав ліценціат зі Східного християнства від Папського Східного Інституту. 1992 року переїхав до Львова, де організував і очолив Інститутом історії Церкви. 1993 року призначений Головою комісії з відновлення Львівської Богословської Академії. З 1995 по 2000 рр. – віце-ректор Львівської Богословської Академії, пізніше, з 2000 по 2002 рр. – ректор Українського католицького університету (відкритого на базі Академії), а 2013 року обраний Президентом цього навчального закладу.

21 липня 2012 р. владика Борис проголошений Папою Венедиктом XVI новим єпископом УГКЦ для вірних Франції, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу та Швейцарії й рукоположений у сан єпископа 2 грудня 2012 р. 19 січня 2013 р. Папа Венедикт XVI підняв Апостольський Екзархат для українців Франції, Бенелюксу та Швейцарії до рівня повної Апостольської єпархії св. Володимира в Парижі.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ