Як політики і активісти часто кричать “Ґвалт” там де ґвалту нема

Др. Василь Тарас

А ну чи ви зможете правильно пояснити, що відбувається.

Отже, порахували тут середній бал по ЗНО серед американських абітурієнтів.

Порівняли по роках і побачили, що абітурієнти у 2020 мають значно гірші результати в математиці, писанні і читанні ніж їх попередники мали у 2005. І набагато гірші, ніж попередники в 1970.

Прийшли до висновку, що освіта наша середня котиться коту під хвіст.

Ґвалт?

Дискусія по всіх каналах, що робити. Повиганяти поганих вчителів! Урізати фінансування поганим школам! Нє, дати більше фінансування школам з найнижчими результатами! Всіх відправити в Фінляндію переймати досвід! Пофарбувати школи в зелений колір (ну як більше нічого не працює).

Це політики і фейсбучні експерти.

А серйозні науковці сказали, що все добре. І краще ніж колись.

Просто раніше в універи поступали здебільшого діти з заможних сімей. Але останні скільки там десятиліть бачимо, що в універи все більше подають документи і діти з бідних сімей, і дити афроамериканців і латинів, і діти іммігрантів, котрі в середньому мають нижчі результати на вступних екзаменах.

Так, тому що останні 20-40 років все більший відсоток школярів подають документи в ВУЗи і відповідно мають здати ЗНО (SAT), включаючи ті, хто традиційно не мав такої можливості, то загальний середній бал по всій популяції абітурієнтів впав.

Але коли підступні вчені подивилися на тенденцію детальніше, то стало ясно, що бал виріc в кожній підгрупі. І бідні і багаті, і білі і чорні, і місцеві і іммігранти сьогодні мають кращі результати на ЗНО ніж 20 чи 50 років тому. Просто якась частина з них раніше навіть не пробувала подаватися в універи, а тепер – і через кращі результати навчання і через інші соціальні реалії – подається.

Тому, як тепер модно казати, середня температура по палаті дає хибну картину. Але, на жаль, політики, активісти, і ФБ-експерти рідко дивляться глибше, ніж заголовок…

——

Цей і багато інших прикладів «цікавої математики» в прекрасній книзі “Weapons of Math Destruction” by Cathy O’Neil. Раджу.

Photo by Ryan Snaadt on Unsplash

Др. Василь Тарас ˗ Dr. Vasyl Taras,
Associate Professor of International Business

at University of North Carolina at Greensboro