11 листопада у ресторані «Excelsior» у місті Седл Брук відбудеться видовищний захід – конкурс «Міс Українка Нью-Джерсі». Красуні українського походження змагатимуться за цей титул, а також у інших номінаціях. Журі оцінюватиме їхню вроду, таланти та життєву мудрість. Конкурс організовує 137-ий відділ Союзу Українок Америки (СУА) імені Квітки Цісик. Реєстрація учасниць закінчилась 25 вересня і зараз всі готуються до Фіналу.
«Маємо на меті показати, які наші дівчата багатогранні – розумні, освічені, талановиті, веселі, творчі і працьовиті, – розказує голова 137-го відділу СУА Валентина Табака.- Українки в Америці направду дуже амбітні. Новоприбулі здобувають освіту, вивчають англійську мову, водночас працюють на двох або й більше роботах. Ті, які народилися в Америці чи живуть тут змалечку, і досконало знають українську. Бо ж ходили в українські школи, брали участь в громадському житті діаспори.
Інша наша ціль – пропагувати українське мистецтво. Дівчата представлятимуть українські національні костюми – стародавні або сучасні, на вибір.
Організувати конкурс допомагають Анна Заячківська та Євгенія Борідка. Анна – «Міс Україна 2013», того ж року на фіналі «Міс Світу» отримала 3-тє місце у конкурсі талантів, увійшла в десятку найкращих серед учасниць цього конкурсу. Євгенія Борідка перемогла у конкурсі «Міс українська діаспора-2015», який відбувався в Чикаго. Обидві дівчини є членкинями 137-го відділу Союзу Українок Америки.
Співорганізатором конкурсу також є відома українська дизайнерка Оксана Полонець, яка створює одяг в українському етностилі. На святі дівчата представлятимуть її нової колекції одягу.
Оскільки основна діяльність СУА – благочинна, тому одним з критеріїв оцінювання фіналісток є їхня благодійність Необов’язково належати до якоїсь організації чи скеровувати на добрі справи кошти. Благочинність може полягати у волонтерстві під час концертів, фестивалів тощо. Американці – дуже зайняті люди. І те, що вони знаходять час для волонтерства, – дуже важливо. Ми прагнемо, щоб благочинність стала масовим явищем і об’єднувала молодь з усього Нью Джерсі. Кошти, виручені з конкурсу «Міс Українка Ню Джерсі», будуть передані потребуючим в Україні – переможниця конкурсу вирішить чи це буде госпіталь, де лікуються поранені українські воїни, чи сиротинець, чи на інші гуманітарні цілі.»
Наразі союзянки відділу імені Квітки Цісик й самі шукають гроші на організацію заходу.
«Треба орендувати зал, забезпечити музику, світло, оформити сцену, – каже Валентина Табака. – Хочемо зробити дівчатам фотосесію і потім створити з їхніми портретами календар. А ще готуємо сюрприз – виступ когось з відомих українських співаків».
Корона для головної красуні вже є – іі виготовила компанія із Закарпаття – срібна з позолотою, з тризубом в основі.
Багато спонсорів зголосилися підготувати для переможниць подарунки. Відомий український ювелір Ігор Лабортас готує основний приз. Його Ювелірний Дім відомий перстнем «Царівна Лебідь», інкрустованим 2525-ма діамантами. Під час заходу Ігор Лабортас представить експозицію з унікальними ювелірними виробами.
Майстриня Віра Фаріон власноруч виготовить ґердани для кожної з учасниць конкурсу. Фірма «Клейноди» подарує два годинники ручної роботи.
Організатори звернулися фінансовою за допомогою до українських підприємців у Нью Джерсі. Майже всі відгукнулися.
Нагадаємо, Союз Українок Америки засновано у 1925 році. П’ять жіночих товариств Нью-Йорку й околиць тоді об’єдналися з метою плекання української свідомості, організації освітньої та виховної праці та допомоги рідному краєві. З роками організація значно розширилися, її осередки є в багатьох штатах. Союзянки щороку втілюють безліч культурних, освітніх, благодійних проектів. Завдяки фінансуванню СУА при Українському Католицькому Університеті (УКУ) вже кілька років діє Центр Жіночих Студій. В 2017-го році СУА отримала перше місце на міжнародному конкурсі «Благодійна Україна» в номінації «Допомога з-за кордону». Організація перерахувала Україні понад півмільйона доларів, в тому числі надала велику кількість медикаментів, медичного обладнання, одягу, продуктів та багато іншого.
«Ми активно підтримуємо воїнів АТО та їх родини, допомагаємо їм матеріально, адаптовуємо сім»ї загиблих героїв, – розповідає Валентина Табака. – Багато військових приїжджають сюди на лікування. При УКУ створили центр психологічної реабілітації ветеранів війни на Донбасі».
Союз Українок Америки тісно співпрацює з ГО «Союз Українок» в Україні. Підтримують стипендіями талановитих дітей, спортсменів. Зараз у Львові перебуває опіковий хірург з Бостона Генадій Фузайлов. СУА виділила чималу суму коштів, щоб він і його команда могли проконсультувати і зробити операції дітям в дуже важкому стані, які потребують допомоги, яка ще наразі недоступна в Україні. Організація вже багато років підтримує навчально-реабілітаційний центр «Джерело».
137-й відділ імені Квітки Цісик створено більше трьох років тому.
«Попри «молодий» вік ми дуже активні, – усміхається Валентина Табака. – Маємо вже 35 членів. Та до нашої діяльності долучаються набагато більше дівчат. Допомагають на добровільних умовах, приходять з дітьми, чоловіками. Ми починали свою діяльність з показу колекції одягу львівської дизайнерки Олени Дац. Згодом проводили ще багато заходів за участю дизайнерів, молодих художників, ювелірів, співаків. До нас приїжджали Руслана, Олег Скрипка, гурт «Ватра», молодий оперний співак Олексій Кузнєцов, Петро Мага. Виручені кошти завжди передаємо на благочинність. Часто збираємося у мене на подвір’ї і проводимо «вечорниці». Запрошуємо відомих українців і місцевих меценатів на неформальне, тепле спілкування.
У Нью Джерсі дуже сильна українська діаспора. Місцеві українці гордяться своїм походженням, вболівають за Україну. Ми часто проводимо протести біля російського посольства, офісу ООН, спілкуємось з конгресменами. Нещодавно проводили заходи в підтримку політв’язня Олега Сенцова.
Активно співпрацюємо з осередками Союзу Українок на Львівщині та Житомирщині. Вони допомагають нам передавати речі, медикаменти на фронт. Підтримуємо народний гурт «Джерельце» з Житомира. Фінансуємо їхні поїздки на фестивалі до Львова. Мріємо, щоб війна в Україні якнайшвидше закінчилася, Україна стала самодостатньою державою, і ми працювали тільки над культурними та освітніми проектами».
Орися Сорока