Острозька академія і США: нові обрії співпраці

У рамках програми “Відкритий світ” 11-21 травня, 2017 р. старший викладач кафедри психології та педагогіки Національного університету “Острозька академія”, кандидат психологічних наук Уляна Нікітчук відвідала США. Пані Уляна переймала досвід роботи із психологічної і соціальної реінтеграції людей із постравматичним стресовим розладом.

“Два дні я з іншими учасниками програми провела у Вашингтоні. Це був чудовий час, де я познайомилася з багатьма працівниками програми “Відкритий світ”. Також частково ми вивчали законодавчі засади надання допомоги людям з ПТСР, нам розповідали історію федералізму. Решту сім днів ми провели у місті Рочестер завдяки сприянню організації “Рочестер Глобал Конекшнс”, яку донедавна очолювала пані Тамара Денисенко. Наш хостинг був організований на високому рівні. Ми відвідували музеї, екскурсії, проводили багато часу з українською громадою. Також передали в європейський відділ бібліотеки Конгресу США книгу про історію Острозької академії”, – розповіла Уляна Нікітчук.

Крім цього, учасники програми “Відкритий світ” відвідали різноманітні держустанови, клініки, громадські організації, університети США, які охоплюють різні аспекти роботи з ветеранами.

“Для мене надзвичайно цінним стало відвідування університету Бафало, де ми дізналися про нові програми підготовки фахівців в галузі допомоги ветеранам, а також центри, які надають їм та їх родинам психологічну і психолого-терапевтичну допомогу. У свою чергу, ми розповіли, які методи роботи використовуються в Україні у психологічній допомозі військовим АТО. Це був повноцінний обмін досвідом”, – додала пані Уляна.

Триваліший період у коледжі Назарет міста Рочестер перебував і навчався студент спеціальності “Українська філологія” Дмитро Байда. Це був перший пілотний проект семестрового навчання (із січня по травень 2017 року) у рамках двосторонньої угоди про співпрацю між Національним університетом “Острозька академія” і Коледжем Назарет. Витрати на переліт, проживання і харчування Дмитра забезпечила Українська Громада Рочестеру, Українська-Американська Громадська Фундація при Українській Федеральній Кредитній Спілці, родини Тамара та Володимира Денисенко (Рочестер), Віри та Богдана Боднаруків (Ілліной-Флорида), Українська Народна Фундація (Нью-Джерсі, президент Стефан Качарай) та інші небайдужі і патріотично налаштовані представники Українства США.

Дмитро дуже високо оцінив рівень викладання у Коледжі Назарет і відзначив, що навчання в Острозькій академії відбувається за аналогічним алгоритмом. Рівень знання англійської мови, отриманий Дмитром в Острозькій академії, дозволив йому успішно прослухати курси у Рочестері, скласти підсумкові іспити і отримати 15 кредитів.

“Окремою частиною для розмови є українська громада. Я зустрів тут величезну кількість цікавих і працьовитих людей, які мають свої особисті історії. Але я не зустрів тут жодної людини, яка була б не ласкава мені чи не відповіла б на мій запит про допомогу. Висловлюю щиру вдячність усім, і особливо панові Євгену Сидор, його родині та пані Тамарі Денисенко, за підтримку”, – поділився враженнями Дмитро Байда.

Окрім навчання у Коледжі, Дмитро за сприяння і підтримки Української Громади Рочестеру мав можливість відвідати Нью-Йорк, Бостон, Бафало, Вашингтон, Ніагарський водоспад та інші цікаві місця. Планується продовження цієї програми упродовж наступних п’яти років, оскільки попередні домовленості між університетами досягнуті.

Острозька академія висловлює щиру подяку Українцям Рочестеру, Ілліною та Нью-Джерсі за їх безкорисливу підтримку українсько-американської співпраці, української вищої освіти та першого вищого навчального закладу східних слов’ян – Острозької академії.
Олексій Костюченко
кандидат психологічних наук, старший викладач (у штаті).