Українець легенда Реал Мадрид

Walt Szczerbiak (Володимир Щерб’як)

Він має українське коріння (батьки з України). Народився у Німеччині, зростав і грав у США, виступав в Європі. Така географія про – Володимира Щерб’яка (Волт Щерб’як/Walt Szczerbiak) баскетбольного генія.

Волт Щерб’як якось сказав шкодуючи, що про нього мало відомо в самій «альма матер» – США. Годі вже думати, що про нього знають багато в Україні. А ж ось про «Волта» Щерб’яка добре знають в Європі. А в Іспанії він супергерой!

Це й не дивно бо Волт виступав за легендарний іспанський баскетбольний клуб Реал Мадрид, який добре знаний у Європі і світі (34 рази вигравав чемпіонат Іспанії, 27 – Кубок Іспанії, 10 – Євроліга, 4 – Кубок Сапорти і безліч інших перемог).

Здобуток Волтера Щерб’яка за іспанський клуб вражаючий (4 рази ставав переможцем чемпіонату Іспанії, 3 – Євроліга, 3 – Інтерконтинентальний кубок ФІБА й інші трофеї). І це за роки з 1973 по 1980. Тож не дарма Волт став легендою Реал Мадриду!

Зірка європейського баскетболу у США не міг по справжньому розкрити свої таланти у цій грі. Все чогось не вистачало, щось йшло не так. Хоча починав Волт з величезною надією в успішну кар’єру в NBA. Але нажаль не судилося. Хоча це з якої «сторони подивитись». Бо ж його син Волтер Роберт «Воллі» Щерб’як став справжньою зіркою NBA. До речі Волтер молодший народився у Мадриді.

Переїзд до Іспанії був вимушеним кроком, бо клуби за які виступав Волт не ставились до нього серйозно. Навіть йшлося до того, що він міг покинути баскетбол і знайти собі іншу професію. Таке глибоке розчарування було у нього у баскетболі. Точніше у тому, що точиться за його лаштунками.

В Європі Волт Щерб’як «розкрився» на всі 100 %. Це був його зоряний час, його тріумф, його стиль гри. У своїй другій грі проти Барселони Волт набрав 67 очок!!! Цей неймовірний показник й зараз залишається не подоланим. Такі результати стали можливими, бо він отримав чудові умови тренування, побуту, життя й мікроклімат у команді.

Одного разу, у 1977 році, Волт Щерб’як перебуваючи у США завітав до давнього свого друга – Боба Таллента тренера з баскетболу університету Джорджа Вашингтона. І яке ж було враження та здивування Боба Таллента з кардинальної зміни Волта.

– Господи, Волте, – сказав Таллент, – де ти був і що, в біса, сталося з твоєю грою?

Те, що він почув, було довгою та щасливою історією, розповіддю про одного чоловіка, який втік із «м’ясорубки» американського професійного баскетболу, щоб знайти щастя та славу в Мадриді.

Досягнувши вершин баскетболу Волт ніколи не забував звідки він і яке його коріння. Він вільно володіє англійською, іспанською та українською мовами. Зберігає й шанує українські та іспанські традиції і культуру. Взагалі Волт дуже чуйна людина. Він завжди допоможе у біді чи скруті. Ось до прикладу: влітку він і дружина проживають у підвалі будинку, щоб заощадити кошти, бо троє його найближчих родичів звільнені з роботи, і їм потрібна невелика допомога.

Взимку Волт повертається до Мадриду, де з його слів він побачив й відчув щасливе життя!

2008 року Волтера Щерб’яка включено до 50-ти найвпливовіших постатей у Європейському клубному баскетболі за останні 50 років!

Олексій Лях-Породько, засновник онлайн журналу Спортивний родовід